Proč tak

ŠPATNĚ SPÍŠ?

Pomůžu Vám vyřešit problémy se spánkem

Spánek byl a je zkoumán již řadu letu. Podle vědců nebyl spánek prokázán pouze u jednobuněčných organismů až na výjimky (např. některé druhy sinic).

Spánek je "nejvýživnější pokrm hostiny života." W. Shakespeare, Macbeth (1606)

Lenochod - v zajetí spí více než 16 hod., v divočině však nenaspí tolik. V Panamském pralese dostali lenochodi zařízení na měření spánku. Ukázalo se, že skutečně spí okolo 10 hodin, což je jako lidské dítě nebo teenager. Nejdéle spí zřejmě pásovci, až 18 hodin. Nejméně věnují spánku sloni - 2 hodiny.

Proč spíme?

V těle není jediný orgán a v mozku jediný proces, na který by spánek neměl pozitivní vliv. Spíte-li méně než 6-7 hodin pravidelně, není to dobré pro Váš imunitní systém. Ve spánku dochází k obnově mozku a těla, konsoliduje se nám paměť a zdají se nám sny.

Proč právě spánek je tak důležitý?

Cirkadiánní rytmy

Efektivní fungování našeho těla zajišťují vnitřní hodiny - cirkadiánní rytmus. Nastavují nám denní rytmus, kdy jít spát, kdy jíst a kdy být aktivní. Jsme -li s tímto rytmem v souladu, jsme nejzdravější.

K narušení těchto vnitřních hodin může dojít velmi snadno, například tím, že chodíme pozdě spát, jíme pozdě večer a máme málo fyzické aktivity. Už jedna probdělá noc může oslabit naše kognitivní schopnosti na celý týden.

Na základě mnoha studií, které uvádí ve své knize Cirkadiánní kód Profesor Satchin Panda, se uvádí negativní dopady spojené se spánkovou deprivací:

Máte rádi kávu?

Káva má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Musíme ale zvažovat, kolik šálků kávy vypijeme a také kdy.

KOFEIN - (obsažený v čaji, hořké čokoládě, zmrzlině, v lécích na bolest) je látka, která snižuje potřebu spánku a udržuje nás vzhůru. Nevyšší hladina kofeinu je přibližně 30 min. po jeho pozření. Poločas rozpadu (doba potřebná na vyloučení 50% objemu je 5-7 hodin).Zkuste si odpovědět na tyto otázky. Odpovědi mi můžete zaslat mailem a já Vám ráda odpovím, jak jste na tom s Vaším spánkem.

1. Jak byste ohodnotili kvalitu vašeho spánku?

2. Kolik hodin obvykle spíte?

3. V kolik hodin jste se dnes probudili?

4. V kolik hodin jste šli spát?

5. V kolik hodin jste si dali poslední sousto, doušek?

6. Kdy jste vypnuli telefon, tablet či počítač?

7. Jak dlouho Vám trvá než usnete?

8. Kolikrát se v noci probudíte?

9. Cítíte se ráno odpočati?

Moje metody práce

Pojďme se podívat, jak funguje Váš mozek a jak lze změnit nastavení mysli,
když víte, jakou odezvu Vám Vaše tělo dává.

LPAD

Jeden z prvních ucelených nástrojů dynamické diagnostiky. Profesor R. Feuerstein vytvořil soubor testů, jejichž hlavním cílem je zjistit, jaký je potenciál rozvoje jedince, má-li příležitost k adekvátnímu zprostředkování a sleduje, za jakých okolností lze schopnosti jedince rozvíjet.

chci vědět více

QEEG Mozkové mapování

Diagnostická metoda, díky níž je možné “nahlédnout” na práci mozku a jeho dysfunkce z hlediska kvantity (na rozdíl od klasického EEG). Na povrch hlavy je umístěno několik senzorů, které zaznamenávají elektrickou aktivitu mozku pro následnou analýzu.

chci vědět více

BIOFEEDBACK

Metoda využívající vizualizaci a trénink fyziologické aktivity vyplývající z rozhraní mysli a těla. Používáním těchto signálů se lidé mohou naučit uvědomovat si obvykle nevědomé procesy. Trénovaný získává okamžitou informaci o tom, jak mozek a tělo při tréninku pracuje.

chci vědět více

Kontaktujte mě

Mgr. et Mgr. Alice Pospíšilová All-consulting s.r.o.

Jitřní 2283, 252 28 Černošice
IČO: 271 18 428

+420 603 838 333 alice.pospisilova@bystrymozek.cz